Jak na generaci Y

Dnes proběhlo setkání Klubu personalistů v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo. Hlavním tématem setkání bylo, jak zacházet s generací Y a případně Z.

Kdo se vlastně za těmito písmeny skrývá?

JHK BCF

Generace Y jsou lidé narození v rozmezí let 1985 až 1995, to praví definice. Nástupnickou generací je Z. V čem jsou tito mladí lidé specifičtí? A jak je oslovit? Jak je vést?

Na toto téma se strhla bouřlivá diskuse. Bohužel většina výzkumů se dělá mezi vysokoškoláky, ale zdá se, že nikdo se nezabývá tím, jak naopak zaujmout a pracovat s těmito generacemi na úrovních nižšího vzdělání.

Tito mladí lidé chtějí slyšet více o smyslu práce, být více chváleni, očekávají pravidelnou a upřímnou zpětnou vazbu. Nemají rádi přímé nařizování a dodržování postupů. Ale je tomu opravdu tak? A jak s nimi pracovat ve výrobě?

Základem, který vnímám jako klíčový pro budoucí změnu ve výrobních firmách, je zmenšit týmy na výrobních linkách tak, aby na jednoho týmového vedoucího bylo maximálně 10 operátorů. Ti musí být lépe vybaveni v komunikačních dovednostech a schopnosti individuálního přístupu k jednotlivým pracovníkům. K tomu jim může sloužit jednak pochopení základní typologie, toho, co lidé chtějí a očekávají a podle toho s nimi jednat. Je skvělé, pokud dokáže směnový vedoucí (teamleader) na týdenní úrovni řešit se svými lidmi jejich výkonnost, dát jim díky tomu šanci změnit nepříznivý stav jejich výkonu a u těch, kteří normu výkonu překračují zajisti, že v efektivitě budou dále pokračovat. Toto nastavení zajistí, že během cca 2 měsíců dokážete zlepšit výkon výroby o 10%.

Tohle však bude funkční jen ve chvíli, kdy jsou nastaveny jasná pravidla a smysl fungování firmy.

A nakonec je v podstatě jedno, zda se jedná o generaci X, Y nebo Z.

21.11.2016 Workshop Jak řešit syndrom vyhoření 2.12.2016

Přijďte a odneste si konkrétní nástroje pro práci se stresem podle Health Tuning®... více

18.11.2016 Workshop Manipulace ve vyjednávání 8.12.2016

Chcete se manipulativní techniky naučit používat nebo se jim bránit?... více

17.11.2016 Holistic management na Jihočeské univerzitě 30.11.

... více