Manipulace při obchodních jednání

Kdy je manipulace účinná? Jak často ji používáte během obchodního jednání? Jak vnímáte etickou stránku věci? Jak se manipulacím bránit? To jsou nejčastější dotazy, když tvoříme elitní obchodní týmy a učíme obchodní manažery techniky komunikační hypnózy a NLP.

Manipulace je účinná, pokud zůstane v jazyce ukrytá. Tím zároveň odpovídám na otázku, jak se tomu bránit. Pokud máte pocit, že jste manipulováni, tak to zveřejněte. Pokud to chcete udělat tak, aby jste nikoho neurazili, můžete se od toho disociovat větou : " Ve mně se dělá pocit, že se mě snažíte do něčeho manipulovat." Tím manipulanta odzbrojíte a zároveň neurazíte. Chce to trochu odvahy, ale je to velmi užitečná a také jediná obrana.

Manipulaci lze považovat za etickou, pokud je váš skrytý záměr užitečný osobě, kterou se snažíte ovlivnit. To je ovšem minimum případů. Většinou se člověk snaží vyjednat si něco navíc pro sebe nebo pro vaší firmu. Tam jde etika stranou a chytřejší vyhrává. Je to trochu zákon džungle, ale když naučíte ty správné techniky, tak budete na vrcholu potravního řetězce :) Abych vám tu cestu nahoru zkrátil, dám vám jeden manipulační vzorec do vašeho námitkovníku. Jde o kombinaci metakontextu s jazykovým modelem.

Holistic Management® Nákup oblečení

Pro vaši lepší představu, jazykový vzorec s metakontextem použiji v soukromé události. Vy si ho následně můžete upravit do firemních jednání, abyste si jej procvičili :)

Vaše partnerka si kupuje drahý svetr a Vy ho nechcete zaplatit. Můžete ji zklamat a říct pravdu nebo se dokonce pohádat. Můžete také zkusit tuto manipulaci : "Nejde o to, že ten svetr je hezký, ale o to, že ho nosí výhradně starší ženy, na jedné jsem ho zrovna včera v ulici viděl a proto ti doporučuji poohlédnout se po něčem jiném."

Jazykový vzorec nejde o... X, ale o... Y a proto... příkaz, je zde doprovázen metakontextem věku ženy a skrytou sugescí, že už ho v ulici nějaká žena vlastní.

Můžu vám zaručit, že pokud je vaše partnerka klasická žena, tak si ho nekoupí :) Omlouvám se všem ženám, kterých se to dotklo a věřím, že vymyslíte něco podobného na muže, právě za použití tohoto příkladu. Vy ostatní můžete přemýšlet, jakým způsobem to využijete při obchodování.

Hodně štěstí a nenechte se chytit :)

Autor: Ondřej Chromý

01.04.2019 Bez Ty není Já

V poslední době se často setkávám s lidmi, v jejichž jazyce zaznívá "Já" až příliš a těm chci věnovat tento příspěvek.... více

18.03.2019 Skutečnost vs. Úhel pohledu

Jak skutečný je vnější svět? Je to co vidíme a vnímáme skutečně takové? Nebo je to všechno jinak? Je tráva zelená, nebe modré a slunce žluté?... více

11.03.2019 Užitečně neužitečné předsudky

Během svých školení často šokuji účastníky, když se jich ptám, jak nám jsou předsudky užitečné. Ve většině případů slyším odpověď, že předsudky nás př... více